استارتاپ

استارتاپ چیست ؟ کدام کسب و کارها استارتاپ محسوب می شوند؟

در جواب استارتاپ چیست باید گفت استارتاپ مفهوم جدیدی است که امروزه در تمامی جوامع شهرت یافته است. در معنای لغوی کلمه startup را می توان به کسب و کار نوپا ترجمه کرد.

در واقع می توان گفت استارتاپ کسب و کار نوپایی است که هسته تشکیل دهنده آن افرادی متخصص، با انگیزه بالا و دارای ایده هستند.

اما از آنجایی که استفاده از این واژه در ایران با کلاس به نظر می رسد، بسیاری از کسب و کارها به اشتباه یا درست آن را به خود نسبت می دهند، اما نه دارای فرهنگ استارتاپی هستند و نه چیزی از سبک زندگی استارتاپی می دانند.

همین استفاده غلط از واژه ها سبب شده است بسیاری از افراد از حضور در جوامع استارتاپی دوری کرده و یا ترجیح دهند به شکل سنتی کار خود را ادامه دهند.

برخی دیگر نیز زمانی که می خواهند استارتاپ خود را راه اندازی کنند، به جای تمرکز بر هدف خود به جوانب کار فکر می کنند. برای مثال از فرهنگ غربی الهام گرفته و فکر می کنند اگر یکدیگر را به اسم کوچک صدا کنند می توانند کسب و کاری مانند گوگل داشته باشند.

در ادامه این مقاله از لانچری در مفهوم دقیق استارتاپ چیست و اشتباهاتی که در بکارگیری این واژه رخ می دهد، صحبت خواهم کرد.

استارتاپ چیست ؟

بهترین تعریف را برای استارتاپ استیو بلَنک  که به خاطر متدولوژی توسعه مشتری مشهور است، ارائه داده است:

استارتاپ سازمانی موقتی است که برای جست و جوی یک مدل‌ کسب و کار تکرارپذیر و مقیاس پذیر شکل گرفته است.

با توجه به این تعریف می توانید به طور کامل با مفهوم استارتاپ چیست آشنا شوید.

استارتاپ یک سازمان موقتی است به این معنی می باشد که یک کسب و کار نوپا ممکن است رشد کرده و به یک شرکت بزرگ تبدیل شود و یا اینکه شکست بخورد، پس سرنوشت استارتاپ ها از همان ابتدا مشخص نیست.

در جمله بالا در جواب سوال استارتاپ چیست ، به مفهوم مدل کسب و کار نیز برخورد می کنید. مدل کسب و کار به این معنی می باشد که کسب و کار شما قرار است چه ارزش آفرینی داشته باشد، چگونه به درآمد برسد و تا چه زمانی می تواند پایدار باشد.

و اما مقیاس پذیر بودن که شاخصه اصلی استارتاپ ها است و برای درک مفهوم استارتاپ چیست باید در مورد آن بدانید. مقیاس پذیر بودن به این معنی می باشد که آیا کسب و کار می تواند در مقیاس بزرگ تر هم پایدار بوده و به فعالیت خود ادامه دهد؟

برای مثال اگر ده مشتری دارد ایا می تواند با ده هزار مشتری هم فعالیت کند؟ اگر با ۵ نفر در حال انجام است با ۵۰ نفر هم می تواند ادامه یابد؟ در نهایت اگر با درآمد ۵۰ هزار تومانی فعالیت می کند می تواند درآمد میلیاردی هم داشته باشد؟

پس همانطور که گفتم در جواب استارتاپ چیست می توان گفت استارتاپ سازمانی موقتی است که یک مدل برای درآمد و ارزش آفرینی داشته و در نهایت قابلیت رشد نامحدودی دارد.

کدام کسب و کارها استارتاپ محسوب می شوند؟

اکنون که با مفهوم استارتاپ چیست آشنا شدید، ممکن است سوال دیگری ذهن شما را درگیر کند. کدام از کسب و کارها استارتاپ محسوب می شوند؟

همانطور که گفتم به دلیل استفاده غلط از واژه استارتاپ و باکلاس جلوه کردن آن، بسیاری تنها به صورت نمادین خود و شرکتشان را استارتاپ می نامند. اما آیا واقعا این شرکت ها استارتاپ هستند؟

چه کسی دارای استارتاپ است
کدام کسب و کارها استارتاپ محسوب می شوند

به طور کلی نمی توان حتی با دانستن تعریف دقیق استارتاپ چیست، در مورد اینکه یک سازمان استارتاپ است یا خیر نظر داد.

اما برای تشخیص این موضوع از ظاهر قضاوت نکنید، یک استارتاپ لازم نیست اینترنتی باشد، پوشش افراد و لحن صحبت کردن آن ها تاثیری نخواهد داشت، دفترهای شبیه گوگل دلیلی بر استارتاپ بودن نیست!

همانطور که در تعریف استارتاپ چیست توضیح دادم، استارتاپ یک سازمان موقتی است که از کوچکترین حالت ممکن یعنی نقطه صفر شروع می کند و دارای مدل کسب و کاری تکرارپذیر و مقیاس پذیر می باشد. هر شرکتی که از این تعریف خارج باشد، با هر ظاهری، استارتاپ محسوب نخواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن