دسته بندی نشده

تفاوت استارتاپ استودیو و شتاب دهنده در چیست؟

می توان گفت هر کسی که در اکوسیستم استارتاپی حضور دارد، می داند شتاب دهنده چیست؛ اما مفهوم استارتاپ استودیو کمی جدید تر و پیچیده تر است. وقتی بین مدل استودیویی و مدل شتاب دهی بحث می شود، اغلب افراد می خواهند بدانند کدام یک بهتر است. اما حقیقت این است که بین این دو مدل هیچ کدام بهتر از دیگری نیست و تنها با دانستن تفاوت استارتاپ استودیو و شتاب دهنده می توانید منظور من را درک کنید.

همانطور که گفتم هیچ کدام از این مدل ها نسبت به دیگری برتری ندارد و تنها مدل استودیویی با مدل شتاب دهی متفاوت است. در ادامه این مقاله از لانچری می خواهم در مورد این تفاوت ها صحبت کنم.

تفاوت استارتاپ استودیو و شتاب دهنده در چیست؟

قبل از اینکه به شروع مقاله بپردازم، بهتر است تفاوت اصلی استارتاپ استودیو و شتاب دهنده را بدانید. می توان گفت شتاب دهنده ها تیم های شگفت انگیزی را با شرکت های از پیش ساخته تشکیل می دهند و به آنها کمک می کنند تا در یک مسیر مقیاس پذیر قرار گیرند.

اما استودیوها پروژه های مقیاس پذیر داخلی تشکیل می دهند، پروژه ها را در اختیار تیم ها قرار می دهند و به آنها در مقیاس کمک می کنند.

در حالی که صدها شتاب دهنده و مرکز رشد وجود دارند، تنها می توان ده ها استارتاپ استودیوی مناسب را پیدا کرد. علاوه بر این در تفاوت استارتاپ استودیو و شتاب دهنده باید گفت که استودیوها تنوع گسترده تری دارند.

متفاوت نه به معنی بهتر بودن

همانطور که قبل از این هم گفتم، مدل استودیویی و مدل شتابدهی متفاوت هستند اما هیچ کدام از آن یکی بهتر نیست.

کارخانه استارتاپ
استارتاپ استودیو

هر دو مدل استارتاپ استودیو و مدل شتاب دهنده در خدمت انواع مختلفی از بنیانگذاران و سرمایه گذاران هستند. شتاب دهنده برای بنیانگذارانی که باری اولین بار استارتاپ خود را راه اندازی می کنند و نیاز به غلبه بر موانع دارند، مناسب است.

اما استارتاپ استودیو برای بنیان گذاران جانباخته ای که قبلا تجربه راه اندازی یک استارتاپ یا شکست را داشته اند، مناسب است.

استارتاپ استودیوها پس از راه اندازی استارتاپ، کسب و کارها را پیش خود نگه می دارند و در واقع هم بنیان گذار حقوقی استارتاپ ها هستند و در سود و زیان استارتاپ شریک اند.

در شتاب دهنده ها شراکتی وجود ندارد و پس از تزریق آنچه که استارتاپ برای اوج گرفتن نیاز دارد و پس از بازه زمانی تعیین شده، در صورت شکست یا موفقیت، استارتاپ از شتاب دهنده خارج می شود.

با وجود تفاوت استارتاپ استودیو و شتاب دهنده هر دوی آنها می توانند موفقیت های بزرگی ایجاد کنند و هر دو مدل در صورت مدیریت نادرست می توانند شکست بخورند. به صورت کلی برای یک استارتاپ هیچ تضمینی برای موفقیت بنیان گذاران وجود ندارد، اما هر دو این ها می توانند موفقیت مجموعه خود را تضمین کنند.

اینکه بتوان در اکوسیستم استارتاپی تعیین کرد که استارتاپ استودیو بهتر است یا شتاب دهنده، درست مثل این است که در اکوسیستم سرگرمی بین تماشا کردن فیلم و تفریح بیرون از منزل یکی را بهتر از دیگری دانست!

آمار موفقیت ها

همانطور که گفتم تعداد استارتاپ استودیو های موفق بسیار کم و انگشت شمار هستند در حالیکه شتاب دهنده های بی شماری وجود دارند که برای پیدا کردن بهترینشان می توان از موارد مختلفی آن ها را با هم مقایسه کرد.

اغلب استارتاپ استودیوها درست مانند لانچری جوان هستند و نمی توان مقایسه و آمار زیادی از استارتاپ استودیوها در دست داشت.

مقایسه بهترین ها

برای اینکه به تفاوت استارتاپ استودیو و شتاب دهنده بهتر پی ببرید، بین بهترین شتاب دهنده و بهترین استارتاپ استودیو مقایسه ای را در ادامه قرار داده ام.

استارتاپ استودیو Idealab: ساخت بیش از ۱۰۰ شرکت پس از ۲۰ سال، بیش از ۷۰ درصد شرکت ها همچنان فعالیت دارند، بیش از ۳۵ درصد وارد بازار بورس شده، حدود ۵ درصد استارتاپ یونیکورن با ارزش بالای یک میلیارد دلار عرضه کرده است.

شتاب دهنده Y-Combinator: ساخت بیش از ۸۲۰ شرکت در ۱۱ سال، بیش از ۷۰ درصد شرکت ها همچنان فعالیت دارند، بیش از ۱۳ درصد وارد بازار بورس شده، کمتر از ۰.۵ درصد استارتاپ یونیکورن با ارزش بالای یک میلیارد دلار عرضه کرده است.

با توجه به دو مورد بالا، تفاوت استارتاپ استودیو و شتاب دهنده همانطور که مشاهده می کنید آنچنان زیاد نیست.

شتاب دهنده Y-Combinator تعداد شرکت بیشتری داشته و در عوض استارتاپ استودیو Idealab بیشتر وارد بورس شده و استارتاپ یونیکورن بیشتری داشته اما هر دو در درصد شرکت ها فعال با یکدیگر یکسان هستند.

نمودار تفاوت استارتاپ استودیو و شتاب دهنده
تفاوت مدل استودیویی و مدل شتاب دهی

علاوه بر تمام موارد گفته شده، تصویر بالا به خوبی گویای تمام تفاوت استارتاپ استودیو و شتاب دهنده و مدل استودیویی و مدل شتاب دهی می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن